Open Beef Results – 2019 Fair

Beef – Angus – Late Summer Yearling Heifer
1st – Rhode Bros., Carlock, IL
Beef – Angus – Early Summer Yearling Heifer
1st – Rhode Bros., Carlock, IL
2nd – Zane Hoffman, Colfax, IL
3rd – Rhode Bros., Carlock, IL
4th – Garrett Wright, Gibson City, IL
Beef – Angus – Late Junior Yearling Heifer
1st – Cale Hoffman, Colfax, IL
Beef – Angus – Early Junior Yearling Heifer
1st – Mandy Hacker, Lexington, IL
2nd – William Shook, Dewey, IL
Beef – Angus – Champion Heifer
1st – Rhode Bros., Carlock, IL
Beef – Angus – Reserve Champion Heifer
1st – Mandy Hacker, Lexington, IL
Beef – Angus – Pair of Females
1st – Rhode Bros., Carlock, IL
Beef – Shorthorn – Late Summer Yearling Heifer
1st – Abbie Wagner, Milford, IL
Beef – Shorthorn – Late Junior Yearling Heifer
1st – Abbie Wagner, Milford, IL
Beef – Shorthorn – Senior Yearling Heifer
1st – Lauren Mohr, Carlock, IL
Beef – Shorthorn – Champion Heifer
1st – Lauren Mohr, Carlock, IL
Beef – Shorthorn – Reserve Champion Heifer
1st – Abbie Wagner, Milford, IL
Beef – Shorthorn – Pair of Females
1st – Abbie Wagner, Milford, IL
Beef – Hereford – Yearling bull
1st – Tjardes Farms, Gibson City, IL
Beef – Hereford – Champion bull
1st – Tjardes Farms, Gibson City, IL
Beef – Hereford – Late Summer Yearling Heifer
1st – Taylor Cole, Roberts, IL
2nd – Tyler Cole, Roberts, IL
Beef – Hereford – Late Junior Yearling Heifer
1st – Owen Hart, Cornell, IL
2nd – Tjardes Farms, Gibson City, IL
3rd – Adam Crites, Rantoul, IL
Beef – Hereford – Early Junior Yearling Heifer
1st – Rhode Bros., Carlock, IL
2nd – Addison Young, Lexington, IL
3rd – Josie Hart, Cornell, IL
Beef – Hereford – Senior Yearling Heifer
1st – Clara Haas, Pontiac, IL
Beef – Hereford – Champion Heifer
1st – Rhode Bros., Carlock, IL
Beef – Hereford – Reserve Champion Heifer
1st – Taylor Cole, Roberts, IL
Beef – Hereford – Pair of Females
1st – Tyler Cole, Roberts, IL
Beef – Hereford – Pair of Yearlings
1st – Tjardes Farms, Gibson City, IL
Beef – Simmental – Senior bull calf
1st – Mason Loschen, Paxton, IL
2nd – Helena Woods, Kempton, IL
Beef – Simmental – Yearling bull
1st – Rhode Bros., Carlock, IL
2nd – Ellie Drach, Pontiac, IL
Beef – Simmental – Champion bull
1st – Rhode Bros., Carlock, IL
Beef – Simmental – Reserve Champion Bull
1st – Mason Loschen, Paxton, IL
Beef – Simmental – Senior Heifer Calf
1st – Mason Loschen, Paxton, IL
Beef – Simmental – Early Summer Yearling Heifer
1st – Rhode Bros., Carlock, IL
Beef – Simmental – Late Junior Yearling Heifer
1st – Hailey Ruff, Long Point, IL
Beef – Simmental – Early Junior Yearling Heifer
1st – Ellie Drach, Pontiac, IL
2nd – Mason Loschen, Paxton, IL
Beef – Simmental – Senior Yearling Heifer
1st – Rhode Bros., Carlock, IL
2nd – Madysen Marcott, Cissna Park, IL
Beef – Simmental – Champion Heifer
1st – Rhode Bros., Carlock, IL
Beef – Simmental – Reserve Champion Heifer
1st – Rhode Bros., Carlock, IL
Beef – Simmental – Pair of Females
1st – Rhode Bros., Carlock, IL
2nd – Mason Loschen, Paxton, IL
Beef – Simmental – Pair of Calves
1st – Mason Loschen, Paxton, IL
Beef – Simmental – Pair of Yearlings
1st – Rhode Bros., Carlock, IL
2nd – Ellie Drach, Pontiac, IL
Beef – All Other Breeds & Crossbreds – Senior bull calf
1st – Ty Drach, Pontiac, IL
2nd – Helena Woods, Kempton, IL
Beef – All Other Breeds & Crossbreds – Champion bull
1st – Ty Drach, Pontiac, IL
Beef – All Other Breeds & Crossbreds – Reserve Champion Bull
1st – Helena Woods, Kempton, IL
Beef – All Other Breeds & Crossbreds – Senior Heifer Calf
1st – Mason Loschen, Paxton, IL
2nd – Mason Loschen, Paxton, IL
3rd – Ty Drach, Pontiac, IL
4th – Mitch Woods, Kempton, IL
Beef – All Other Breeds & Crossbreds – Late Summer Yearling Heifer
1st – William Shook, Dewey, IL
Beef – All Other Breeds & Crossbreds – Early Summer Yearling Heifer
1st – Abbie Wagner, Milford, IL
2nd – Dayten Eisenmann, Mahomet, IL
3rd – Ty Drach, Pontiac, IL
4th – Kelly Jones, Colfax, IL
Beef – All Other Breeds & Crossbreds – Late Junior Yearling Heifer
1st – Kelly Jones, Colfax, IL
2nd – Rhode Bros., Carlock, IL
3rd – Mandy Hacker, Lexington, IL
4th – Kipten Steiner, Buckley, IL
5th – Hailey Ruff, Long Point, IL
Beef – All Other Breeds & Crossbreds – Early Junior Yearling Heifer
1st – Brecke Barnard, Foosland, IL
2nd – Lincoln Steiner, Buckley, IL
Beef – All Other Breeds & Crossbreds – Champion Heifer
1st – Kelly Jones, Colfax, IL
Beef – All Other Breeds & Crossbreds – Reserve Champion Heifer
1st – Brecke Barnard, Foosland, IL
Beef – All Other Breeds & Crossbreds – Pair of Females
1st – Mason Loschen, Paxton, IL
2nd – Ty Drach, Pontiac, IL
Beef – All Other Breeds & Crossbreds – Pair of Calves
1st – Ty Drach, Pontiac, IL
Beef – Champions – Champion bull overall
1st – Rhode Bros., Carlock, IL
Beef – Champions – Reserve champion bull overall
1st – Mason Loschen, Paxton, IL
Beef – Champions – Champion female overall
1st – Rhode Bros., Carlock, IL
Beef – Champions – Reserve champion female overall
1st – Rhode Bros., Carlock, IL
Beef – Steers – Lightweight angus steer
1st – Hailey Ruff, Long Point, IL
Beef – Steers – Medium weight angus steer
1st – Mandy Hacker, Lexington, IL
2nd – Mitch Woods, Kempton, IL
Beef – Steers – Heavyweight angus steer
1st – Helena Woods, Kempton, IL
Beef – Steers – Champion angus steer
1st – Mandy Hacker, Lexington, IL
Beef – Steers – Reserve champion angus steer
1st – Hailey Ruff, Long Point, IL
Beef – Steers – Medium weight shorthorn steer
1st – Alex Warner, Mahomet, IL
Beef – Steers – Heavyweight shorthorn steer
1st – Adaline Eisenmann, Mahomet, IL
Beef – Steers – Champion shorthorn steer
1st – Adaline Eisenmann, Mahomet, IL
Beef – Steers – Reserve champion shorthorn ste
1st – Alex Warner, Mahomet, IL
Beef – Steers – Lightweight Hereford steer
1st – Taylor Cole, Roberts, IL
Beef – Steers – Medium weight Hereford steer
1st – Mandy Hacker, Lexington, IL
2nd – Addison Young, Lexington, IL
Beef – Steers – Heavyweight Hereford steer
1st – Tyler Cole, Roberts, IL
2nd – Alex Rueck, Roberts, IL
Beef – Steers – Champion Hereford steer
1st – Tyler Cole, Roberts, IL
Beef – Steers – Reserve champion Hereford steer
1st – Mandy Hacker, Lexington, IL
Beef – Steers – Medium weight Simmental steer
1st – Mason Loschen, Paxton, IL
Beef – Steers – Heavyweight Simmental steer
1st – Leah Warner, Mahomet, IL
Beef – Steers – Champion Simmental steer
1st – Leah Warner, Mahomet, IL
Beef – Steers – Reserve champion Simmental steer
1st – Mason Loschen, Paxton, IL
Beef – Steers – Lightweight AOB & Xbred steer
1st – Lindsay Haren, Cullom, IL
Beef – Steers – Medium weight AOB & Xbred steer
1st – Alex Barnard, Foosland, IL
2nd – Hailey Ruff, Long Point, IL
3rd – Clara Haas, Pontiac, IL
Beef – Steers – Heavyweight AOB & Crossbred S
1st – Dayten Eisenmann, Mahomet, IL
2nd – Chancey Haas, Pontiac, IL
Beef – Steers – Champion AOB & Xbred steer
1st – Alex Barnard, Foosland, IL
Beef – Steers – Res. Ch. AOB & Xbred Steer
1st – Dayten Eisenmann, Mahomet, IL
Beef – Steers – Lightweight Market Heifer
1st – Madysen Marcott, Cissna Park, IL
Beef – Steers – Medium weight Market Heifer
1st – Brittney Billerback, Cullom, IL
2nd – Abbie Wagner, Milford, IL
Beef – Steers – Champion Market Heifer
1st – Brittney Billerback, Cullom, IL
Beef – Steers – Reserve Ch. Market Heifer
1st – Abbie Wagner, Milford, IL
Beef – Steers – Grand Champion Market
1st – Alex Barnard, Foosland, IL
Beef – Steers – Reserve Grand Ch. Market
1st – Dayten Eisenmann, Mahomet, IL